PIECE I KOTŁY

Nasza firma zajmuje się sprzedażą i montażem urządzeń grzewczych wszelakiego rodzaju. Chodzi o piece centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - mówi Paweł Wieczorek z firmy Alco.

Jak działa piec na paliwo stałe, na przykład na węgiel?

W kotle spalane jest paliwo, wytwarza się w ten sposób ciepło, które wiruje w komorze i przekazywane jest do płaszcza wodnego urządzenia, na bokach pieca. Znajdująca się tam woda zostaje podgrzana i płynie do grzejników. Rozprowadzanie odbywa się poprzez pompę, lub grawitacyjnie – to w instalacjach starszego typu. Dzięki pompie można przyspieszyć proces rozprowadzania ciepła i jest to bardziej ekonomiczne.

Współczesny kocioł CO, autor: Luca, źródło: Wikipedia Jakie typy kotłów można spotkać na rynku?

Kotły dzielą się generalnie na dwie klasy – jedna to zwykłe urządzenia atmosferyczne, podobne do tradycyjnego pieca węglowego, z zamkniętą komorą spalania, gdzie wentylacja wymusza ciąg kominowy. W tych kotłach sprawność wynosi około 90 procent. Następna półka to piece kondensacyjne, które mają sprawność nawet 108 procent, poprzez odzyskanie ciepła w wyniku kondensacji, skraplania wody w kominie.

Jak dobrać kocioł do przeciętnego domu jednorodzinnego o powierzchni np. 150 m.kw?

Rozwiązań może być całe mnóstwo. Najbardziej typowe to kocioł dwufunkcyjny o mocy 24 kW. Ten parametr jest konieczny, ze względu na konieczność podgrzania ciepłej wody użytkowej. Teoretycznie wystarczyłaby moc 17 kW., ale mogłyby wystąpić problemy zimą, kiedy woda w instalacji, dochodzącej do domu, ma około 5 stopni Celsjusza i trzeba ją ogrzać do 45 stopni.

Co pan sądzi o kupowaniu kotła z zapasem mocy, to znaczy – im więcej tym lepiej?

To jest bzdura. Większy kocioł to większe zużycie paliwa czy gazu. Kocioł kondensacyjny z założenia ma być słabszy niż wymaga tego dom. Bardzo często kotły są elektronicznie ograniczane, bo nie da się idealnie dobrać kotła do domu.

Czym można palić w kotłach na paliwo stałe?

Najbardziej popularne paliwo to węgiel, drewno, pellet. To ostatnie paliwo nie jest polecane, bo w Polsce nie ma żadnych norm. Można palić też miałem, ale w tym przypadku kocioł musi być wyposażony w system nadmuchu. Miał musi być mokry, bo suchy jest silnie wybuchowy i pyli.

Ile kosztują kotły?

Ceny kotłów węglowych zaczynają się od 2600 wzwyż. Im większa moc, tym wyższa cena, do tego dochodzi sterowanie, urządzenia dodatkowe np. automatyczny podajnik. Wtedy ceny rosną. Ceny kotłów kondensacyjnych zaczynają się od 5500 zł, w zależności od firmy. Współcześnie coraz więcej osób wybiera kotły kondensacyjne, to urządzenia bardziej oszczędne od tradycyjnych, oczywiście przy dobrze dobranej instalacji. Przy kotłach atmosferycznych wymagana jest wyższa temperatura spalania, by piec nie korodował. Przy niskich temperaturach będzie pojawiał się efekt kondensacji, w środku będzie się skraplała woda, co znacznie skraca żywotność pieca. Piec kondensacyjny ma większość elementów ze stali kwasoodpornej, której nie szkodzi woda. W Polsce gaz jest bardzo zasiarczony, co szkodzi piecom.

Ile kosztuje domowa instalacja grzewcza?

Przy wspomnianych 150 m.kw można założyć, że będzie to kwota od 45 tysięcy złotych za całość, łącznie z materiałem i projektem. Wszystko zależy od życzeń klienta. Nie warto oszczędzać za wszelką cenę, bo kończy się to dużymi problemami już po kilku latach eksploatacji. Instalacja powinna być wykonana z rur z wkładką anty – dyfuzyjną, by nie dostawało się tam powietrze. Jeśli tak się dzieje, instalacja zaczyna się przytykać, powstaje brązowy osad, zatykający dosłownie wszystko. Sprawność znacznie spada.

Czy kotły współpracują również z ogrzewaniem podłogowym?

Oczywiście, ale ogrzewanie podłogowe powinno być osobnym obiegiem grzewczym, sterowanym osobnym układem elektronicznym. Podstawowym błędem, popełnianym przy wykonywaniu tego typu ogrzewaniu, jest takie zaprojektowanie systemu, w którym kiedy przestaje grzać piec, przestaje również działać ogrzewanie podłogowe. W innych krajach ogrzewanie podłogowe zaczyna działać jesienią i wyłącza się na wiosnę. Grzeje non stop, zmieniając tylko temperaturę. W ten sposób unikamy wad, związanych z bezwładnością systemu – bardzo długim nagrzewaniem i długim studzeniem.

Rozmawiał: RR