OTOCZENIE DOMU

Rzadko kiedy wybudowanie domu oznacza zakończenie inwestycji. Nie budujemy przecież wyłącznie po to żeby siedzieć w czterech ścianach – dom z założenia powinien być uzupełniony o kawałek terenu, i nawet jeśli są to dwa ary, można spróbować je ciekawie i wygodnie zagospodarować. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zieleń: trawnik, skalniak, klomb, szpaler drzew czy wysokich krzewów. O roślinności przeczytać można więcej tutaj, teraz omówimy inne możliwości.

źródło: Sxc.hu

 Ciekawym pomysłem jest z pewnością altana ogrodowa. Może być niewielka (mieszcząca np. 2-3 siedziska), zdarzają się też całkiem spore (potrafiące pomieścić stół na kilkanaście osób). Lista materiałów z których możemy ją wykonać jest długa, ale chyba każdy intuicyjnie wyczuwa że najlepiej pasuje drewno. Nielakierowane (na przykład świerkowe) bale nagrzane lipcowym słońcem pachną żywicą, a dach z ceramiki czy drewnianych desek chroni przed skwarem czy deszczem. Jeśli mówimy o altanie, to warto wspomnieć o kominku. Wykorzystać go możemy przede wszystkim jako profesjonalny grill (dym będzie zaciągany do komina a nie rozchodzić się na wszystkie strony, ciąg powietrza zwiększy temperaturę ognia), w chłodniejsze dni może doskonale ogrzewać obiekt, a po wstawieniu drzwiczek posłuży za wędzarnię. Wędliny, ryby, mięso czy owoce (tu świetnie sprawdzą się jabłka, gruszki i śliwki), okadzone dymem z olchowych czy brzozowych gałęzi, mogą wpisać się na listę rodzinnych przysmaków. Tu uwaga, aby stosować drewno drzew liściastych, iglaste zawierają żywicę która może nadać jedzeniu przykry aromat terpentyny (wyjątkiem jest niezwykle pożądany w procesie wędzenia jałowiec). Kominek powinien mieć również w swoim bezpośrednim otoczeniu składzik drewna, pozwalający na przynajmniej dwa grillowania. Należy jednak, zwłaszcza przy większym areale, opracować strategię gospodarowania drewnem, zwłaszcza jeśli planujemy ogrzewanie domu kominkiem / piecem. Tu pomocna będzie drewutnia, mająca odpowiednią objętość, a także miejsce do rąbania drewna na szczapy (np. szeroki pniak z twardego drewna). Powinno się w niej zapewnić przewiew (zarówno poprzez wloty powietrza jak i równoległe układanie szczapek), tak aby drewno wysychało.

Osobnym tematem jest woda i jej aranżacja na działce. Pomysłów jest wiele, od poidełek dla ptaków, poprzez oczka wodne, strumyki, aż po stawy i baseny. Mniejsze obiekty – zazwyczaj gotowe - możemy nabyć, większe wymagać będą odpowiedniego projektu i fachowego wykonania. Zazwyczaj wiąże się to ze zwiększoną ilością komarów, ale pozbędziemy się tego problemu montując na drzewach i budynkach budki lęgowe dla ptaków. Kilkanaście ptasich rodzin skutecznie oczyści najbliższy teren z wielu uciążliwych owadów, m.in. komarów właśnie.

Sporo frajdy, nie tylko dzieciom, sprawi instalacja huśtawki. Na rynku dostępnych jest wiele typów, zarówno gotowych do skręcenia i ustawienia, jak i montażu na stałe w gruncie. Innym ciekawym miejscem zabaw będzie piaskownica. Po budowie zostanie z pewnością trochę piasku. Wystarczy wykonać cembrowinę ze zbitych desek, wbitych kołków (czy też wymurować), aby uzyskać pożądany efekt.

Niezwykle ważną sprawą jest parkowanie samochodu. W mniejszym stopniu dotyczy to posiadaczy domów z garażem, natomiast pozostali powinni zastanowić się nad budową wiaty garażowej. Rozważyć trzeba też podjazd, a nawet parking (dobrze jest mieć minimum dwa miejsca parkingowe, zresztą urząd może na nas wymusić podobne rozwiązanie). Zwolenników rozwiązań tradycyjnych zainteresować powinna zewnętrzna, autonomiczna piwniczka, która spełni funkcję magazynu i chłodni. Wykonana najlepiej w skarpie, wpasuje się w otoczenie nadając mu niecodziennego charakteru. Taką piwniczkę, zbudowaną np. z żelbetu, obłożyć można naturalnym kamieniem, pamiętając oczywiście o niezwykle starannej izolacji oraz odwodnieniu.

Jak widać, pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jest wiele – wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i wielkości działki. Jednak przy pomysłowości nawet mały obszar możemy praktycznie i wygodnie zagospodarować.

MB