OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Ciepło w stopy, brak grzejników na ścianach i możliwość dowolnego aranżowania pomieszczeń. To zalety ogrzewania podłogowego. Te systemy stają się coraz modniejsze, choć oprócz oczywistych zalet, mają także swoje wady.

Źródło: WikipediaOgrzewanie podłogowe składa się z mat grzewczych lub przewodów grzewczych, termostatów oraz akcesoriów montażowych. Technologicznie to system spiral, rozkładanych na betonowej wylewce, potem zakrytych zaprawą, na której układana jest podłoga. Dlatego o takim typie ogrzewania można pomyśleć, kiedy budynek jest w stanie surowym. W przeciwnym wypadku trzeba będzie zrywać podłogi. Do ogrzewania może służyć ciepła woda lub prąd elektryczny. Za pomocą termostatu ustawia się żądaną temperaturę.

Zwolennicy ogrzewania podłogowego i przedstawiciele firm, zajmujących się montażem, podkreślają zalety takich systemów. Przede wszystkim, ciepło emitowane jest z całej powierzchni podłogi – nie ma problemu z punktową emisją, jak w przypadku grzejników. Dlatego pomieszczenie nagrzewane jest równomiernie. Po drugie, do ogrzania systemu spiral potrzebna jest niższa temperatura niż do ogrzania grzejników, co wpływać ma na oszczędności ciepła, nawet rzędu 30 %. To dane, podawane przez niektórych producentów podłogowych systemów grzewczych. Trudno bezkrytycznie wierzyć w te zapewnienia. Oszczędności na pewno są, ale zapewne znacznie mniejszego rzędu. Nie da się ukryć, że bardziej przemawia kolejny argument za – czyli brak w pokoju grzejników. Stwarza to większe możliwości aranżacji wnętrza, pomieszczenie jest bardziej ustawne.

Jeśli chodzi o minusy ogrzewania podłogowego, na pewno zaliczyć można do nich sporą bezwładność takiego systemu. Po włączeniu musi upłynąć pewien czas, zanim podłoga nagrzeje się. Podobnie wyłączając ogrzewanie, musimy odczekać, zanim posadzka będzie chłodna. Dlatego podłogówki, jak potocznie określają ją specjaliści budowlani, nie stosuje się w pomieszczeniach, w których rzadko przebywamy albo na przykład w sypialni, którą zazwyczaj szybko chcemy schłodzić – przed snem – a rankiem szybko nagrzać. Generalnie rzadko kiedy ogrzewanie podłogowe stosuje się w całym domu. Najczęściej inwestorzy korzystają z mieszanych systemów – tradycyjnych grzejników oraz ogrzewania podłogowego – najczęściej w łazienkach, przedpokojach czy kuchni. To powoduje konieczność zróżnicowania temperatury wody, jaką zasilane są oba systemy, bo jak wspomniano wyżej, w ogrzewaniu podłogowym temperatura musi być niższa niż w kaloryferach.

Jeśli ktoś lubi drewniane podłogi, będzie miał z podłogówką kłopot. Drewno słabo przewodzi ciepło, dlatego wydajność takiego systemu jest znacznie ograniczona. Istnieją specjalne odmiany drewna, które nie powodują takich problemów, ale to zazwyczaj wpływa na wzrost ceny inwestycji. Warto poinformować wykonawcę o typie podłogi, jaką chcemy mieć w domu, by wziął to pod uwagę, sporządzając projekt. Kolejną kwestią jest zaplanowanie ustawienia mebli czy sprzętów, przed wykonanie ogrzewania podłogowego. Nie warto kłaść przewodów grzejnych w miejscach, gdzie będą stały szafki czy zamontujemy brodzik lub wannę. Wpłynie to niekorzystnie na efektywność całego systemu. Generalnie, przy ogrzewaniu podłogowym, meble powinny być ustawiane na nóżkach lub podstawkach, by nie zakłócić cyrkulacji ciepłego powietrza.

RR