MINIMALIZM, CHŁÓD, OSZCZĘDNOŚĆ

00013731_800_400

Budując dom, warto od razu pomyśleć, w jakim stylu wykonamy jego wnętrze. Dobrze jest zaplanować to już na samym początku, kupując projekt domu, by możliwe było wprowadzenie niezbędnych poprawek. Współczesne materiały i surowce pozwalają na dowolny wybór, to tylko kwestia ceny i zasobności portfela.

Do najmodniejszych stylów wyposażenia wnętrz należy styl minimalistyczny. Cechuje go zdecydowana prostota formy. Brak tu ozdób, ornamentów, im mniej przedmiotów we wnętrzu, tym lepiej. W stylu minimalistycznym wykorzystywane są surowe materiały – metal, szkło, cegła, nawet beton, dopuszczalne są na przykład metalowe rury. W domu, urządzonym w stylu minimalistycznym, przestrzeń jest eksponowana, ma istnieć a nie zostać wypełniona i zagłuszona. W tym stylu ważną rolę pełni światło, ma współistnieć z przedmiotami, wyrażać przestrzeń. Brak ozdób oznacza na przykład, że meble mają bardzo prostą formę a kuchenne szafki nie mają uchwytów. Meble są przeważnie niskie, nie ma półek, większość przedmiotów jest schowanych w szafkach. Stoły pozbawione są obrusów a fotele i krzesła nakryć. Siedziska mają najprostszą z możliwych formę, nie wyklucza się zastosowania krzeseł z metalu czy tworzywa sztucznego, przypominającego w fakturze aluminium.

Chłód oznacza zastosowanie odpowiednich barw – to najczęściej kolory zimne, odcienie błękitu, niebieskiego czy biel. Dopuszczalna jest szarość czy delikatne odmiany beżu albo wprost przeciwnie – ostre barwy, na przykład zdecydowana czerwień. W stylu minimalistycznym zagubiony zostaje podział na pomieszczenia – mają one charakter otwarty, kuchnia przechodzi w salon, jadalnia łączy się z pokojem wypoczynkowym. Ściany pomieszczeń nie muszą być tynkowane – możliwe jest zachowanie ceglanych ścian, a zdecydowani zwolennicy minimalizmu odnajdą się we wnętrzach z betonu.

Nazwa „oszczędny” nie oznacza, że wyposażenie domu w takim stylu będzie tanie. Sprawdza się tu dokładne planowanie, dopracowanie każdego szczegółu. Warto o tym pomyśleć od razu, by potem nie trzeba było burzyć niektórych ścian, by zwiększyć wrażenie przestrzeni. Do tego celu można zastosować też ściany ze szkła, zbudowane na przykład na metalowej konstrukcji, albo szklany dach nad częścią pomieszczeń. Kolejnym ważnym elementem jest dobór oświetlenia, lampy oczywiście powinny być metalowe, zalecane jest stosowanie lamp jarzeniowych, punktowych i halogen.

Robert Rusek