LOGGIA W BLIŹNIAKU

Bliźniak to taki typ domu, który pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupu działki oraz na późniejszych kosztach eksploatacji. Do jego wybudowania potrzeba zdecydowanie mniej terenu niż dla domu wolnostojącego. Wspólna z sąsiednim budynkiem ściana obniża wydatki na ogrzewanie. Mniejsze są też koszty początkowe doprowadzenia wody, kanalizacji i energii.

bblizniak_400

Własna działka, choć okrojona w porównaniu z domem wolnostojącym, daje jednak poczucie, że jest się „na swoim", a sąsiedzi, choćby najsympatyczniejsi pod słońcem, mają swoje królestwo za ogrodzeniem, a nie za każdą ścianą, podłogą, sufitem i na korytarzu. Z drugiej strony, forma domów bliźniaków wymusza niejako ich usytuowanie na działce w taki sposób, by z obydwu był dostęp do drogi czy ulicy. To często ogranicza możliwość wyboru najlepszego nasłonecznienia i widoku przez okno. W dzielnicy willowej, gdzie dopuszczalna jest tylko niska zabudowa, nie ma niebezpieczeństwa, że sąsiedni budynek całkowicie zacieni inny. Za to może pojawić się odwrotna sytuacja - nadmiaru światła słonecznego, szczególnie zachodniego, w lecie po południu. W nowoczesnych budynkach publicznych zapobiega się temu zjawisku stosując specjalne przesłony na elewacji.

W domu jednorodzinnym również można skorzystać z rozwiązania architektonicznego, nie ograniczając się jedynie do firanek, zasłon i żaluzji. Takim starym i wypróbowanym sposobem jest loggia - pomieszczenie otwarte na zewnątrz domu, które różni się tym od balkonu, że jest zadaszone. Loggie były szczególnie popularne w czasach renesansu, kiedy to nadawano im ozdobną formę, z kolumnami i arkadami, jak w zamku w Pieskowej Skale czy Willi Decjusza w Krakowie. Moda na loggie powróciła w XIX i na początku XX wieku, kiedy obowiązywały style architektoniczne nawiązujące do minionych wieków. Szkoda, że dzisiaj to rozwiązanie w projektach domów jest stosowane stosunkowo rzadko.

Paweł Jasica