KOSZTY BUDOWY DOMU: STAN SUROWY I DEWELOPERSKI

512937_34612484_400Ile mnie to będzie kosztować – zastanawiają się potencjalni inwestorzy, oglądając wymarzony projekt domu. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, oczywiście wybierając dom o mniejszej powierzchni, mniej skomplikowanej konstrukcji dachu, mniejszej liczbie pomieszczeń, możemy liczyć na niższe koszty. Decydując się na dom z elementów prefabrykowanych, zazwyczaj od początku mniej więcej wiadomo, jakich kosztów należy się spodziewać – taki budynek postawi wyspecjalizowana firma, dysponująca odpowiednimi technologiami i umiejętnościami. Dlatego ceny jest z góry dość określona i dodajmy, wyższa niż w przypadku zwykłych domów.

Pozostańmy jednak przy domach tradycyjnych, budowanych z tradycyjnych materiałów i sposobami znanymi od lat. Tu możliwości jest znacznie więcej. Przede wszystkim, budowa posuwa się w określonych etapach. Rozróżniamy na przykład stan zerowy – czyli wykonanie robót ziemnych, wylanie fundamentów, postawienie ścian podziemia, schodów i izolacje fundamentów. Część z tych kosztów odpada, jeśli zdecydujemy się na budynek bez podpiwniczenia.

Stan surowy to z kolei postawienie ścian, wykonanie stropów, ścianek działowych i schodów. Stan surowy otwarty oznacza, że nasz dom ma wykonany dach a surowy zamknięty to etap budowy, w którym dom ma już okna i drzwi. Za budynek w stanie deweloperskim uważa się taki, który jest całkowicie wykończony z zewnątrz, ma ocieplony dach, rozprowadzone instalacje, ale bez montowania urządzeń – na przykład pieców, ścian gotowe są do malowania a posadzki do wykonania podłóg.

W praktyce najbardziej popularny jest stan surowy zamknięty i stan deweloperski. Ten pierwszy pozwala na przerwanie prac na przykład na zimę – bo dom jest zamknięty i przykryty dachem, a drugi na ostateczne przygotowanie do zamieszkania. Poszczególne etapy budowy mogą wykonywać inne firmy, pozwala to na zmniejszenie kosztów i rozłożenie prac w czasie, szczególnie jeśli staramy się o kredyt lub chcemy zebrać pieniądze na dalsze postępy w budowie.

Generalnie przyjmuje się, że koszt stanu surowego zamkniętego to nieco ponad połowa całych kosztów inwestycji, zaś koszt stanu deweloperskiego to jakieś 70 procent. Reszta to cena indywidualnego wykończenia. Oczywiście, koszty każdego z etapów zależą od regionu kraju oraz materiałów, z jakich zdecydujemy się budować. Dobre pracownie projektowe, na przykład KB Projekt (www.kbprojekt.pl), przy każdym projekcie domu zamieszczają kalkulator, pozwalający na oszacowanie ceny stanu surowego i zamkniętego, umieszczając rodzaj i ilość materiałów, potrzebnych do jego budowy. Inwestor może wstawić ceny ze swojego regionu i w prosty sposób oszacować podstawowe koszty budowy.

Robert Rusek