KLIMATYZACJA

Czy zajmują się państwo wykonywaniem domowych systemów klimatyzacyjnych?

Tak, wykonujemy takie systemy za pomocą kilku technologii. Pierwszą jest pompa ciepła, którą można klimatyzować dom. To urządzenie które wyciąga ciepło z budynku i przekazuje do gruntu.

Klimatyzacja - schemat, autor: Pbroks13; Patrol110, źródło: Wikipedia

Jak wygląda to technicznie?

Jest kilka wariantów tego systemu. Mamy trzy obiegi, rozdzielone wymiennikami pośrednimi. Po stronie zewnętrznej może być grunt, powietrze czy system wodny. Jeśli chodzi o ten pierwszy, mamy zamknięty obieg rur, w których płynie niezamarzająca mieszanina wody i glikolu. To najczęściej stosowane rozwiązanie. Ta mieszanina ma temperaturę zamarzania w okolicy minus 25 stopni Celsjusza, a pompa ciepła może korzystać z czynnika o temperaturze minus 5 – 10 stopni. Pompa ciepła ma układ freonowy, który odbiera ciepło. Po stronie instalacji domowej jest system wodny lub glikolowy. Zależy to od potrzeb inwestora. Jeśli ktoś ma domek letniskowy, który nie musi być ogrzewany przez cały sezon, można napełnić system glikolem i to powoduje, że nie trzeba obsługiwać go przy temperaturach poniżej zera, bo i tak nie zamarznie. Pompa ciepła, jako klimatyzator, działa na zasadzie systemu wody lodowej. To nic innego, jak woda ochłodzona do temperatury od zera do plus 5 stopni. Jako czynnik, wpuszczony do grzejników, podłogówki czy urządzeń z wentylatorem, pozwala na obniżenie temperatury. Należy zaznaczyć ponadto że grzejniki nie są najlepszym rozwiązaniem. Powierzchnia wymiany oraz różnica temperatur może powodować wykraplanie się wody na powierzchni grzejnika co może doprowadzić do jego korozji. Zwykłe systemy klimatyzacyjne nie potrzebują wody, czynnikiem przenoszącym energię jest techniczny gaz chłodniczy.

Pompa ciepła to droższe urządzenie niż zwykły klimatyzator?

Tak, bo pompa ciepła daje nam szereg dodatkowych korzyści. W rozwiązaniu „Split” występuje prosta jednostka zewnętrzna, proste urządzenie, montowane w pomieszczeniu, do tego rury i agregat z dużym wentylatorem. Jest bardzo wielu producentów klimatyzatorów, ceny kompletnych zestawów sięgają od tysiąca do nawet 10 czy 15 tysięcy złotych. W tym pierwszym wariancie to urządzenie chińskie lub polskie, dostępne w marketach budowlanych, w drugim japońskie czy niemieckie, z odpowiednią obsługą i serwisem. Generalnie cały system klimatyzacji czy ogrzewania, oparty na pompie ciepła to koszt od 40 tysięcy wzwyż. Wszystko zależy od powierzchni budynku. Główne znaczenie ma całkowita długość wymiennika gruntowego

Czy zwykłą klimatyzację powietrzną można założyć w każdym domu?

Istnieje bardzo dużo wariantów. Oczywiście, można zastosować jedno zewnętrzne urządzenie, agregat o dużej mocy chłodniczej i podpiąć do niego do kilkunastu jednostek wewnętrznych, za pomocą odpowiednich rozdzielaczy. Tak naprawdę każdy pokój może mieć swój klimatyzator, obsługiwany indywidualnym pilotem i może być chłodzony lub ogrzewany całkowicie autonomicznie. Jedynym ograniczeniem jest zasobność portfela inwestora.

Jeśli już o tym rozmawiamy, ile to kosztuje?

Standardowy system klimatyzacji dla całego budynku to koszt w okolicach od 10 tysięcy na najtańszych urządzeniach do 30, 40 na bardzo zaawansowanych agregatach, potrafiących grzać i chłodzić. Wtedy można wyeliminować centralne ogrzewanie, bo wspomniane wyżej systemy potrafią przerzucać ciepło z jednego pomieszczenia do drugiego w obrębie jednego układu, mogą ogrzewać wnętrza przy temperaturze minus 30 stopni na zewnątrz.

Skąd bierze się to ciepło?

To dość proste wykorzystanie praw fizyki. Prąd zasila agregat klimatyzatora lub pompy ciepła, natomiast sam uzysk energetyczny bierze się z wymiany energii i zasad termodynamiki. Biorąc 70 % energii z zewnątrz i dodając 30 % energii na zasilenie agregatu, 100 % energii przekładamy do instalacji budynku. Niska temperatura nie jest żadnym limitem, liczy się sprawność techniczna urządzenia. Bazuje ono na współczynniku COP, który pokazuje, ile energii elektrycznej musimy dołożyć, by uzyskać pewną energię cieplną. Przy temperaturze minus 30 stopni ten współczynnik będzie bardzo niski, w okolicach jeden. Dodając jeden kW energii, drugi kW pochodzi z zewnątrz i to posłuży do ogrzewania. Razem ze wzrostem temperatury zewnętrznej ten współczynnik będzie rósł. Przy temperaturze w okolicach zera wyniesie 3 lub 4. Dla jednego kW energii elektrycznej wytworzymy cztery kW energii cieplnej.

Takie systemy klimatyzacji mogą być instalowane w gotowych budynkach?

Oczywiście, jak najbardziej, można takie urządzenia montować na ścianach lub w suficie, pozostaje tylko kwestia poprowadzenia rur i przewodów elektrycznych. Można je chować w ścianie, wkuwać, montować pod sufitami podwieszonymi, włożyć do estetycznych korytek, montowanych pod sufitem. Wszystko zależy od upodobań estetycznych inwestora.


RR