KERAMZYT JAKO MATERIAŁ BUDOWLANY

Keramzyt jest lekkim kruszywem budowlanym, wypalanym z gliny ilastej. Po wypaleniu w obrotowym piecu o temperaturze ponad 1100 stopni Celsjusza powstają czerwono – brązowe granulki o różnych rodzajach grubości – od kilku milimetrów do około dwóch centymetrów. Są twarde, spoiste, niepalne, odporne na wilgoć i mróz. Wszystko to sprawia, że keramzyt można wykorzystać w budownictwie na wiele różnych sposobów.

źródło: Wikipedia, aut. Lucis Do budowy ścian

Po połączeniu w odpowiednich proporcjach z cementem, z keramzytu można produkować bloczki budowlane i pustaki. Nadają się one do budowy ścian jedno – i wielowarstwowych. Pustaki łączy się ze sobą za pomocą zwykłej zaprawy, natomiast bloczki można łączyć metodą na wpust i pióro. Na dodatek ściany z bloczków keramzytowych nie wymagają tynkowania – mają interesującą i ciekawą fakturę. Gdy jednak inwestor chce zastosować tynk, nie ma z tym żadnego problemu. Kładzie się go bardzo łatwo. Na rynku oferowanych jest kilka systemów keramzytowych bloczków – poszczególni producenci opisują metody, jak je łączyć, by ściana zachowała dobrą izolację termiczną i akustyczną, podobnie jak surowiec, którego użyto do produkcji bloczków. Do wad pustaków keramzytowych można zaliczyć ich kruchość, a także ceny, z reguły wyższe od bloczków betonowych czy zwykłej cegły. Z keramzytu produkuje się także bloczki do budowy fundamentów, pustaki wieńcowe i stropowe, pustaki narożne, kształtki do nadproży oraz kształtki kominowe.

Do ocieplania

Keramzytowe granulki można stosować także do izolacji termicznej i przeciw – wilgociowej. W domach niepodpiwniczonych wysypuje się je wprost na grunt, na to kładzie cienką warstwę keramzytu zmieszaną z cementem, a potem dwie warstwy folii izolacyjnej i tradycyjnie – warstwę betonu zbrojonego siatką. Na tak przygotowanym podłożu można układać dowolną posadzkę. Według innej technologii, keramzyt rozkłada się w workach na warstwie piasku, potem rozcina górną warstwę worków, a luki uzupełnia luźnym keramzytem. Potem na podłożu kładziemy – jak w pierwszej wersji – podwójną warstwę folii izolacyjnej a następnie podkład betonowy o grubości 50 mm. W podobny sposób ocieplać można stropy i stropodachy albo wykonywać izolację pionową fundamentów.

W ogrodnictwie

Keramzyt stosowany jest także w ogrodnictwie, jako materiał do obsypywania drzew i krzewów. Dzięki swoim zaletom, utrzymuje wilgoć w gruncie. Granulki z keramzytu można mieszać z gruntem albo układać między warstwą urodzajną a trudno przepuszczalnym gruntem, dla zatrzymania wilgoci. Wreszcie keramzyt nadaje się do budowy płotów i ekranów akustycznych – ze względu na zdolność do tłumienia dźwięków.

RR