DREWNO JAKO MATERIAŁ KONSTRUKCYJNY I BUDOWLANY

Fot: Drewno dębowe źródło: Sxc.hu

Glina, kamień i drewno – to były najstarsze materiały budowlane, wykorzystywane przez ludzi do budowy domów i schronień. W procesie ewoluowania metod budowlanych i surowców glina przerodziła się w cegłę, kamień został wyparty przez inne, nowocześniejsze materiały. Jedynie drewno zachowuje swoją mocną pozycję.

Drewno jest tak uniwersalne, jak żaden inny materiał budowlany. Mimo upływu lat, zmiany mód i trendów w budownictwie, nadal wielkim powodzeniem cieszą się domy drewniane. Więcej o takich konstrukcjach możecie przeczytać tutaj . W Otwocku i okolicach po dziś dzień zachowały się świdermajery, letniskowe domy drewniane, budowane tam na przełomie wieku XIX i XX. Wiele z nich nie przetrwało do czasów współczesnych a te, które pozostały, do dziś urzekają swoją konstrukcją i detalami wykończeni. Współcześnie grupki zapaleńców próbują ratować to, co z nich zostało.

Drewno służy jako surowiec do budowy poszycia domów jednorodzinnych, wykańczania ich elementów, funkcjonuje także jako materiał, wykorzystywany na pokrycia dachowe. Do zalet drewna należy trwałość, oczywiście przy odpowiedniej konserwacji. Ponadto nie wpływa szkodliwie na organizm ludzki, wręcz przeciwnie – daje poczucie obcowania z naturą, nawet w środku wielkiego miasta. Drewno może pełnić funkcje dekoracyjne – na przykład odkryte belki stropowe w salonie. W porównaniu z materiałami na przykład ze stali czy konstrukcji z betonu ma mniejszą wagę.

Do wad drewna należy zaliczyć jego cenę, to że jest łatwopalne oraz trudny proces obróbki i składowania. Naprawdę trzeba być niezłym fachowcem, by dobrać odpowiedni gatunek, zwrócić uwagę na wady – przebarwienia, słoje czy martwicę. Trudny jest też proces suszenia i przechowywania, tak by materiał nie stracił swoich właściwości. Wykorzystuje się w tym celu specjalne suszarnie, gdzie drewno jest sezonowane. Drewno kurczy się, wysychając i odkształca pod wpływem wilgoci. Gotowe bele czy deski należy zabezpieczyć przed wpływem wilgoci, słońca oraz insektów.

Wśród najpopularniejszych gatunków drewna liściastego, stosowanego w budownictwie jest dąb, buk i wiąz. Wykorzystuje się je do wykonania stolarki okiennej, podłóg czy boazerii. Gatunki iglaste – sosna i świerk – wykorzystywane są do wykonywania konstrukcji nośnych – podpór, rusztowań pod dachy czy stropy. Można z nich wytwarzać także słupy. Dzięki sporej ilości żywicy pnie sosnowe i świerkowe można wykorzystywać pod wodą. Z kolei modrzew i jodła są twardsze od wcześniej wymienionych rodzajów drewna iglastego i należą do najtrwalszych gatunków budowlanych. Z jodły można wykonywać nawet elementy mostów.

Nie każdy może pozwolić sobie na zbudowanie domu drewnianego, wyłożenie ścian dębową boazerią czy ułożenie sosnowego parkietu. Okna drewniane także mogą okazać się sporym wydatkiem w kryzysowych czasach. Ale nawet jeden, niewielki drewniany element wprowadza niesamowitą atmosferę w nasz dom. Na przykład belka stropowa.

RR