DOM Z DREWNA

Ekologiczny, ciepły, można błyskawicznie go zbudować. Na dodatek daje niepowtarzalne wrażenia użytkowe. To główne zalety domu z bali drewnianych, mówi Marcin Jancarz z firmy Proeko, budującej drewniane domy.

źródło: KB Projekt, projekt domu Jaworzyna

 

Czy się pan zajmuje?

Budujemy domy z bali okrągłych, ekologiczne i zdrowe domy całoroczne, dla ludzi, którzy chcą zamieszkać tam na stałe. Jedynie konstrukcja z bali daje zdrowe i organiczne środowisko – bal to lite drewno. Bale okrągłe o przekroju 22cm, 24cm oraz 26cm, przy czym minimalna grubość bala dla domów całorocznych wynosi 22cm.

 

Jakiego rodzaju budynki stawiacie?

Budujemy domy w technologii wieńcowej – to znaczy bale łączone są na frezie wzdłużnym, na wyciętych czaszach, w formie składania jak klocki. Domy mogą mieć od 60 m. kw do przeważnie 100, 150 czy nawet 200 metrów kwadratowych powierzchni. Najczęściej nasze domy mają dachy spadziste, a nie płaskie. Wszystko zależy od projektu, choć teraz modne są domy z dachem, nachylonym pod niewielkim kątem, w stylu alpejskim. Mogą być dachy dwuspadowe albo wielospadowe. Te pierwsze są tańsze, te drugie wymagają większej ilości materiału, ale efekt końcowy jest ładniejszy.

 

Jak długo trwa stawianie takiego domu?

W tej technologii trwa to błyskawicznie – od rozpoczęcia prac do stanu pod klucz to około siedem, osiem tygodni. Domki poniżej stu metrów kwadratowych można postawić nawet w pięć, sześć tygodni. Nieraz nasi klienci dziwili się, że już po dwóch miesiącach można wprowadzać się do takiego domu.

 

Z czego wykonuje się dachy?

Najczęściej jest to blachodachówka, to najbardziej popularny materiał, ma wieloletnią gwarancję producenta. Dostępne są także pokrycia z dachówki nowozelandzkiej – z posypką, która jest trochę droższa i wygląda jak imitacja gontu. Jest również możliwość krycia gontem osikowym, drewnianym czy strzechą. To już rozwiązania droższe, ale wyglądające bardzo efektownie.

 

Na czym polega specyfika mieszkania w domu drewnianym?

 

Przede wszystkim wymieniłbym zapach drewna, który powoduje niesamowitą przyjemność z użytkowania domu, nieporównywalnie większą niż w przypadku budynków murowanych czy domów typu kanadyjskiego. Rozpalając w kominku, bo najczęściej takie budynki mają kominki, można nagrzać całość w dziesięć minut – a efekt jest niezapomniany, pachnie naturalnym drewnem. Druga sprawa to oszczędność energii – jak wspomniałem, dom nagrzewa się błyskawicznie. Pojemność cieplna domów z bali jest czterokrotnie wyższa od murowanych. W lecie tworzy się specyficzny mikroklimat, bo ściana z bali oddycha, przepuszcza powietrze, w środku jest chłodno. Oszczędność energii polega też na tym, że w skali roku koszt ogrzania takiego domu jest trzykrotnie niższy niż w przypadku budynku murowanego.

 

Czy dom drewniany można postawić wszędzie?

Generalnie tak, powiem, że można go stawiać tym bardziej na terenach narażonych na wstrząsy czy osunięcia, bo konstrukcja drewniana waży mniej niż budynek murowany. Nacisk na podłoże nie jest tak duży. Na przykład domy drewniane stają się popularne na Śląsku, w rejonach gdzie występują szkody górnicze.

 

Ile kosztuje dom drewniany?

Przeciętny mieszkalny dom całoroczny o powierzchni 100 m kw., to jest wszystkie ściany zewnętrzne i wewnętrzne razem z konstrukcją dachu – to koszt 120 tysięcy złotych. To stan surowy otwarty, konstrukcja z montażem. Przy czym warto dodać, że wszystkie ściany – na zewnątrz i wewnątrz robimy z bali w jednym przekroju – np. 22cm bądź grubsze. Później dochodzą kolejne elementy – stolarka okienna, drzwiowa, pokrycie dachu, boazerie, ocieplenia podłogi czy skosów dachowych. Tutaj cena zależy od projektu, natomiast można przyjąć że stan surowy zamknięty to 1400 – 1700 zł za m.kw., natomiast stan pod klucz to jest 2100 – do 2600 zł za m. kw. Myślę, że to bardzo atrakcyjna cenowo opcja, do tego klient ma z głowy wszystkie sprawy, związane z budową, bo w zasadzie wszystko realizuje jedna firma.

 

Jak jest z fundamentami?

Fundamenty wykonuje się tradycyjne, jak w przypadku innych budynków, natomiast stawianie naszej konstrukcji rozpoczyna się od belki startowej. To kantówka o szerokości 15 cm, która jest kotwiona do betonowego fundamentu – wspomniane 15 cm grubości służy do poprowadzenia wszystkich instalacji – wodno – kanalizacyjnych czy elektrycznych i później do ocieplenia wełną i folią, a potem położenia podłogi. Dodam, że w budowanych przez nas domach wszystkie instalacje są chowane, gniazdka są przy podłodze, włączniki chowane są w futrynach.

 

Jakie jest zainteresowanie domami drewnianymi?

Z roku na rok coraz większe. Coraz więcej ludzi chce mieszkać w całorocznych domach z bali, wolą żyć w zdrowszym i przyjemniejszym środowisku. Chodzi też o aspekt finansowy, dom drewniany jest tańszy, kolejnym czynnikiem jest czas – klientom zależy na sprawnej i szybkiej budowie. Coraz popularniejsze jest też ekologiczne myślenie, promocja wszystkiego co naturalne i zdrowe.

 

RR