DOM Z DACHEM PŁASKIM

Kiedyś kojarzył się z brzydkim, klockowatym budownictwem sprzed lat. Teraz dzięki niemu można projektować i konstruować bardzo ciekawe budynki. Dach płaski, bo o nim mowa, powoli wraca do łask.

Dach płaski to konstrukcja, której kąt nachylenia nie przekracza 15 stopni. Często stosuje się go w budynkach wielorodzinnych czy blokach mieszkalnych, ale z powodzeniem spełnia swoje funkcje także w domach jednorodzinnych. Współczesne technologie pozwalają na takie uszczelnienie dachu, że fantazja projektantów nie ma żadnych ograniczeń.

źródło: Projekt domu

Dach płaski – nie wszędzie

O tym, czy nasz przyszły dom może mieć płaski dach, dowiemy się z warunków zabudowy, dostępnych w gminie czy miejskim wydziale architektury. Określają one kryteria, jakie muszą spełniać nowo – powstające budynki. Najczęściej związane jest to z wyglądem czy rodzajem sąsiedniej zabudowy oraz planami zagospodarowania przestrzennego. Są regiony Polski – południe, Podhale, tereny górskie – gdzie dachy płaskie nie mają zastosowania, choćby z powodu obfitych opadów śniegu.

Zalety

Po pierwsze – cena. Każdy fachowiec stwierdzi, że koszt budowy domu najbardziej zwiększają piwnica oraz dach. Skomplikowany kształt tego ostatniego solidnie uderzy po kieszeni inwestora. Dochodzi jeszcze ocieplenie i koszty robocizny. Płaski dach to również większa powierzchnia użytkowa budynku – brak skosów i łatwiejsze urządzenie wnętrza. Nie ma również strat ciepła tak znacznych, jak w budynkach o skośnych dachach.

Wady

Oczywiście, płaski dach ma też minusy, sprawiające, że pewnym kwestiom należy poświęcić więcej uwagi niż w przypadku dachów spadzistych. Przy tego typu konstrukcji trzeba bardzo starannie wykonać uszczelnienie, bo mały kąt pochylenie nie pozwala na błędy - woda nie spłynie sama, tak jak przy stromych dachach. Niezwykle istotnym elementem jest mocny strop, by ciężar zalegającego zimą śniegu nie spowodował naruszenia konstrukcji. Na pokrycie dachu płaskiego najczęściej stosuje się blacho-dachówkę, gont albo płyty. By zapewnić szczelność całej konstrukcji, poszczególne elementy łączy się ze sobą przez klejenie lub lutowanie.

Korzyści z płaskiego dachu

Płaski dach można wykorzystać do umieszczenia tam urządzeń klimatyzacyjnych czy anten satelitarnych. Odpada konieczność zawieszania ich na elewacji. Na płaskim dachu można urządzić sobie taras albo niewielki ogród. Tego typu inwestycje wymagają zastosowania odpowiednich technologii jeszcze na etapie budowy – trzeba zadbać o dokładne uszczelnienie i izolację. Ale gra jest warta świeczki.

RR