ALARM W DOMU

Domowe systemy alarmowe stają się coraz bardziej popularne – instalują je nawet niezbyt zamożni posiadacze domów oraz mieszkańcy zamkniętych i strzeżonych osiedli. Nie warto kusić losu, nigdy nie wiadomo, kto wprowadzi się obok, a pomysłowość złodziei nie ma granic....

Alarm, źródło; Sxc.huNa początku warto zaznaczyć, że domowy system alarmowy powinien być uzupełnieniem innych zabezpieczeń. Z prostego powodu – alarm nie chroni przed włamaniem, ale informuje o tym, że dzieje się coś niedobrego. Dlatego podstawową sprawą powinno być zainwestowanie w porządne drzwi, solidne zamki, okna i szyby czy rolety antywłamaniowe. Trzeba zwrócić uwagę na staranne zamontowanie drzwi czy okien. Zdarza się, że inwestor, pragnąc oszczędzić, decyduje się na fachowców z przypadku, którzy nie znają się na montażu wyrafinowanych technicznie drzwi z zabezpieczeniami. Efekt jest opłakany – solidna konstrukcja nie stanowi żadnej przeszkody dla wykwalifikowanego złodzieja. Dlatego niektórzy producenci pozwalają na montowanie swoich wyrobów tylko autoryzowanym ekipom.

Montujemy alarm

Podobnie jak w przypadku wielu instalacji, decyzję o założeniu alarmu warto podjąć już na etapie projektowania domu. Prace będą wtedy prostsze – przewody zostaną ułożone przed położeniem tynku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by instalować alarm w wykończonym już domu, wtedy można zdecydować się na wersję bezprzewodową, choć jest to droższe rozwiązanie. Każdy system alarmowy składa się z kilku elementów. Najważniejszą częścią jest centrala, sterująca i zasilająca całość systemu. Kolejne elementy to czujniki różnego rodzaju. Generalnie obowiązuje zasada, że czujniki powinni być w każdym pomieszczeniu z oknem. W skład systemu alarmowego wchodzą także syreny albo sygnalizator, powiadamiający firmę ochroniarską i właściciela oraz klawiatury programujące. Generalnie prosty system alarmowy może zbudować średnio zaawansowany elektryk. Koszt centralki to kilkaset złotych, przeciętny czujnik kosztuje ok. 50 zł, akceptowalne są także ceny innych akcesoriów. Z drugiej strony warto zastanowić się nad zleceniem zaprojektowania i założenia alarmu wyspecjalizowanej firmie. Tylko fachowcy będą w stanie zrealizować nasze indywidualne potrzeby i wymagania, na przykład tak dobrać i rozmieścić czujniki ruchu, by nie reagowały na zwierzęta domowe – psy czy koty.

Dodatkowe funkcje alarmu

Alarm nie musi tylko i wyłącznie sygnalizować włamania. Może ostrzegać o przekroczeniu stężenia gazu i załączyć wentylację w pomieszczeniu, gdzie znajduje się piec gazowy. Czujniki gazu można umieścić w kuchni i łazience. Alarm sygnalizować może zalanie domu wodą, pożar, w systemie może być pilot – jego użycie zaalarmuje właściciela o konieczności pomocy starszej osobie, pozostawionej w domu.

Monitoring

Osobną sprawą jest monitoring,czyli system kamer, nagrywających wnętrze i otoczenie domu. Tu możliwość konfiguracji jest wręcz nieograniczona, ale instalacją takich urządzeń zajmują się specjaliści. Monitoring jest znacznie droższy od zwykłych systemów alarmowych, ale pozwala na śledzenie tego, co się dzieje wokół naszego domu z dowolnego miejsca na świecie – przez internet.

RR